10 % DPH považujeme za veľký posun vpred, jedným dychom však dodávame, že bez pomocných schém z 2. vlny pandémie ďalší mesiac neprežijeme.
- Info
- Tlačové správy
Pandémia poriadne naberá na intenzite. V hre je opäť celoštátny lock down, ktorý by mal trvať niekoľko týždňov. Nevyhnutnosť tohto kroku, ktorého cieľom je zastaviť šírenie vírusu, chápe aj gastro sektor, očakáva však, že so zavádzaním obmedzení bude vláda automaticky spúšťať aj schémy na pomoc podnikateľom. Situácia v gastre je už totiž naozaj neudržateľná. „Tisícky prevádzok padajú do exekúcií, pretože kvôli silnému obmedzeniu podnikania nevytvárajú takmer žiadne obraty. Nie sú schopné platiť svoje aktuálne záväzky a ani tie, ktoré im vznikli z minulých vĺn pandémie. Podnikatelia sú preto nútení k masívnemu prepúšťaniu a nie je vylúčené, že celá táto situácia vyústi aj vo viaceré ľudské tragédie.
Zástupcovia slovenských gastro podnikateľov poukazujú na fakt, že za posledných 21 mesiacov pandémie je gastro jedným z najviac postihnutých a poškodených sektorov na Slovensku. Bez ohľadu na to však v 3. vlne zostal odkázaný len sám na seba, bez akejkoľvek pomoci zo strany štátu. „To, že prevádzky vaktuálnej situácii ešte prežívajú, je výsledkom obrovského nasedenia majiteľov, maximálnej trpezlivosti zamestnancov a silnej podpory zo strany hostí. Je však na čase, aby sa k tejto podpore konečne pridal aj samotný štát,“ apeluje Pavlovský.
Ako pomyselné svetlo na konci tunela vnímajú predstavitelia gastra zníženú sadzbu DPH, ktorú v rámci 4. časti daňovo-odvodovej reformy predstavil samotný minister financií. „Navrhované riešenie zníženej sadzby DPH pre gastro sektor vnímame ako dobré riešenie. Bude nielen silným pocovidovým nástrojom na naštartovanie celého gastro sektora, ale aj významnou systémovou zmenou, po ktorej gastro volá už roky. Vo väčšine európskych krajín sa sadzba DPH v gastro sektore pohybuje okolo 10 %, takže konečne budeme mať priaznivejšie podmienky pre podnikanie v tomto sektore aj na Slovensku.Veríme, že tento návrh podporia všetky koaličné aj opozičné strany tak, aby mohlo vojsť do platnosti už od 1. 1. 2022. Jedným dychom však dodávame, že toto riešenie nie je východiskom z aktuálnej situácie, kedy gastro sektor totálne kolabuje. Ak vláda okamžite nezapne aspoň pomocné schémy z 2. vlny pandémie, tak sektor, ktorý zamestnáva desiatky tisíc ľudí, nebude na Slovensku existovať,“ hovorí Pavlovský.
Zapnutie pomoci z 2. vlny pandémie je podľa Aliancie slovenskej gastronómie jediný spôsob, ako zabrániť exekúciám gastro prevádzok a nastaviť súčasné podmienky tak, aby prevádzky boli schopné prežiť a po skončení tretej vlny svoj biznis znovu naštartovať. „Toto by mal byť úplný základ. V Českej republike vláda, ktorá už je prakticky na odchode, sedela s podnikateľmi celý víkend, výsledkom čoho bola prijatá kompenzačná schéma. U nás sa, žiaľ nič nedeje. Malí podnikatelia v gastre potrebujú vidieť, že vláda, ktorá sprísňuje opatrenia, okamžite a štedro kompenzuje. Toto je absolútny základ dôvery v štát,“ dodáva Pavlovský.